poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Alkohol w kosmetykach- wróg czy przyjaciel?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Są alkohole, które mogą szkodzić skórze i włosom i alkohole, które będą pielęgnowały, natłuszczały. Więc, jeśli w składzie jakiegoś kosmetyku zobaczycie alkohol nie panikujcie od razu.

      - alkohole, które mogą podrażniać wysuszać
     -alkohole, które pielęgnują, nawilżają, natłuszczają.

alkohol etylowy (alcohol), w składzie kosmetyków znajdziecie go pod nazwą alcohol, ethanol lub isopyl alcohol.  Często znajduje się we wcierkach, ponieważ przyśpiesza wnikanie składników aktywnych. Wyparowuje, przez co nie pozostawia tłustego filmu na skórze oraz nie przetłuszcza włosów. Powinnyśmy go unikać w sprayach, odżywkach, maskach na długość włosów, ponieważ może wysuszać. Ma działanie konserwujące, pozwala na zrezygnowanie z chemicznych konserwantów. Osoby z wrażliwą skórą powinny uważać.

♥  Isopropyl Alcohol, ma działanie podobne do alkoholu etylowego. Jest rzadziej spotykany.

 ♥alkohol denaturowy (alcohol denat.)-jest to etanol skażony substancjami  chemicznymi skoncentrowany jako toksyczny. Otrzymujemy go poprzez fermentacje węglowodanów lub syntetycznie z ropy naftowej. Bardzo często znajduje się w tonikach. Może uczulać, alergizować i podrażniać skórę.

alkohole tłuszczowe (Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Decyl Alcohol, Mirystyl Alcohol, Palm Alcohol) emolientami. Tworzą ochronną warstwę, która zapobiega odparowywaniu wody,natłuszcza. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nie podrażniają. Niektóre z nich (Lauryl Alcohol, Oleyl Alcohol, Isostearyl Alcohol) mogą zatykać pory i powodować wypryski.

alkohole polihydroksylowe  (gliceryna - Glycerin lub Glycerol, Propylene Glycol, Sorbitol, Xylitol, Glucose, Fructose)- substancje nawilżająca, humektanty (klik). Mają zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotor przenikania - ułatwiają w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Przyciągają wilgoć z powietrza. Mogą zapychać pory, jednak zdarza sie to rzadziej, niż przy alkoholach tłuszczowych. Jeśli należymy do wrażliwców, alergików, zastosujmy ostrożnie, zaobserwujmy działanie na naszą skórę. Jeżeli pojawi się swędzenie czy wysypka albo stany zapalne, zdecydowanie odstawiamy i unikamy kontaktu produktu z naszą skórą.

Pozdrawiam! I życzę miłego dnia! ;*P.S- przez kolejne 3 tygodnie w Rossmannie będą promocje na kolorówkę -49%
22-27.04.2014 - podkłady, pudry, róże, bronzery i korektory
28.04-04.05.2014 - tusze, cienie, kredki i eyelinery
5-11.05.2014 - produkty do ust i produkty do pielęgnacji paznokci 

Planujecie coś kupić? :)

2 komentarze:

  1. fajnie, że zrobiłaś rozróżnienie na alkohole:) bardzo przydatne:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo praktyczny post! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie komentarze mile widziane. Jeśli mój blog Ci się podoba obserwuj mnie ;)