wtorek, 4 marca 2014

Dlaczego warto jeść pistacje?


Cześć, jak wam mija  dzień? ;)  Już myślałam, że będzie taka piękna, słoneczna wiosna, a tu takie rozczarowanie. Czekamy na wiosnę! ;)

 Lubicie orzechy? Według mnie są smaczne i zdrowe. Uważam, że warto je jeść, ale o tym za chwilę ;)

Dziś mam dla Was trochę informacji nt. pistacji ;) Jedynym minusem jest, to że ceny są dosyć wysokie za 1kg zapłacimy 50-60 zł.  Pistacje stanowią zdrową przekąskę na zimowe wieczory. Należą do najmniej kalorycznych orzechów i zawierają mnóstwo składników odżywczych ;)

1. Uzupełniają codzienną zbilansowaną dietę
Pistacje należą do najbardziej odżywczych gatunków orzechów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że 1 pistacja zawiera tylko 3 kalorie! Porcja składająca się z 30 orzechów pistacjowych stanowi zdrową i smaczną przekąskę, która nie tylko zaspokoi głód, ale również dostarczy organizmowi niezbędne witaminy, minerały i wartościowe fitoskładniki.

2. Są bogatym źródłem ważnych składników mineralnych
Pistacje są doskonałym źródłem miedzi i manganu, zawierają też sporo fosforu. Orzechy te dostarczają organizmowi również inne wartościowe składniki odżywcze - w stosunku do swojej wartości kalorycznej, zawierają znaczne ilości potasu i magnezu.


3. Zawierają witaminę B6 i inne witaminy z grupy B
Pistacje są bogatym źródłem witaminy B6 - jedna porcja zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania! Zawierają tyle samo witaminy B6 co wątroba wołowa, która jest uważana za szczególnie bogate źródło tej witaminy. Oprócz witaminy B6, pistacje zawierają również witaminę B1 (jedna porcja zaspokaja 15% dziennego zapotrzebowania). W mniejszych ilościach zawierają też inne witaminy z grupy B takie jak folan i biotyna (jedna porcja zaspokaja 4% dziennego zapotrzebowania) oraz ryboflawina, niacyna i kwas pantotenowy (jedna porcja zaspokaja 2% dziennego zapotrzebowania).

4. Mają właściwości przeciwutleniąjące
Uważa się, że związki fenolowe w znacznym stopniu odpowiadają za przeciwutleniajaz właściwości wielu pokarmów roślinnych. Naukowcy w USA przebadali 100 popularnych artykułów żywnościowych i obliczyli ich całkowity potencjał antyoksydacyjny. Kiedy podzielili te produkty na cztery kategorie, okazało się, że pistacje należą do kategorii produktów o największym potencjale antyoksydacyjnym.

5. Jest jedynym orzechem, zawierającym luteinę i zeaksantynę
Pistacje to jedyne orzechy które zawierają znaczną ilość; karotenoidów - luteiny orać zeaksantyny. Spożycie tych karotenoidów jest kojarzone z mniejszym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD).

6. Zawierają najwięcej błonnika wśród orzechów
Pistacje należą do orzechów, które zawieraj ą najwięcej błonnika. Jedna porcja orzeszków pistacjowych dostarcza 3g błonnika pokarmowego (około 12% wskazanego dzienne" spożycia), czyli więcej niż 28g orzechów włoskich i prawie tyle samo co porcja płatków owsianych.


http://www.poradynazdrowie.pl

Pozdrawiam cieplutko! ;)


Źródło: Żyj Zdrowo i Aktywnie styczeń 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszelkie komentarze mile widziane. Jeśli mój blog Ci się podoba obserwuj mnie ;)